Nejlepší zateplení na dům

Měsíční archív: Červenec 2012

Zateplení fasád, domů

Bez zateplení domu by se dnes už obešel jen málo kdo. U novostaveb je zateplení jejich nezbytnou součástí naopak u starších domů je zateplení postupně doděláváno a to nejen v rámci úspor. Zateplení domů a fasády sebou nese řadu výhod, které rozhodně stojí za zmínění.

 • snížení spotřeby energie
 • delší životnost zateplené budovy
 • zvyšuje se cena nemovitosti
 • snížení rizika vzniku plísní
 • lepší protihlukové vlastnosti
 • estetický vzhled budovy

V dnešní době není nijak složité zateplit si dům a dokonce ani nijak finančně náročné, protože na zateplení domu můžete bez problémů získat dotace. Fasáda je první věc, kterou posoudíme hned jak se na dům podíváme. I proto by měla vypadat dobře, decentně a rozhodně by neměla odpuzovat. Kvalita fasády je znát hned na první pohled a díky jejímu zateplení zvyšujeme dokonce i její vzhled.

Zateplení fasády má vliv nejen estetický, ale i ochranný a chrání dům hlavně proti povětrnostním podmínkám čímž značně snižuje náklady na vytápění především v zimě. Pokud bydlíte v oblasti, kde je skutečně tuhá zima je nutné, aby jste se o kvalitě zateplení a vrstvě izolace poradily se skutečnými odborníky. Při tuhé zimě tak můžete zvýšit značně komfort bydlení a zajistit si tak relativně stálou teplotu v domě. Na domě by mělo být zatepleno téměř vše co se dá včetně oken, dveří, stropu, střechy, sklepu nebo půdních prostor.

Vložil Zateplení fasády | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení střechy

Zateplení střechy je velice obtížné nejen co se týče samotné realizace, ale i projektové dokumentace. Střecha je jedním z míst, které je vlivem přírodních podmínek nejvíce namáháno.

Působí na ni nejen sluníčko, ale i podzimní déšť, v zimě mnohdy vysoké vrstvy sněhu a samozřejmě silný vítr. Izolace střechy musí být doplněna o kvalitní hydroizolaci, která zajišťuje, že se vodní páry nebudou propouštět a dostávat do stěn a ke krovům. Izolační materiál by měl být pod střechou umístěn relativně rovnoměrně, aby zajišťoval tu správnou funkci.

Rozhodně se nedoporučuje kombinovat jednotlivé materiály podle toho, jak se vám to zrovna hodí nebo co zbylo kamarádovi z jeho zateplení. Snadno by tak mohlo dojít k propouštění vodních par. Zateplení by měli provádět skuteční odborníci, kteří nejen ví, jak na to, ale i jaké zvolit materiály právě pro takovou stavbu. Pokud nemáte v tomto směru patřičné zkušenosti snadno by jste se mohli splést ve výběru materiálu nebo v technologickém postupu.

U dnešních novostaveb je zateplení střechy nezbytným úkonem, bez kterého se už dům neobejde. Pokud bydlíte ve starším domě nebo bytě je nutné, aby střecha byla do budoucna zateplena. Nejde jen o spotřebu energie, která se značně sníží se zateplením, ale především o mnohem vyšší komfort bydlení, který nám zateplení poskytuje.

Dobrá tepelná izolace střechy totiž ji samotnou chrání proti přírodním vlivům a vám poskytuje to nejlepší možné prostředí, které si můžete svépomocí doma vytvořit.

Vložil Bytové jednotky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dotace na zateplení

Dotační program Zelená úsporám je samozřejmě velice lákavý a nabádá k tomu, aby si každý z nás do budoucna zkvalitnil bydlení jak v domě, tak i v bytě. A zateplení rozhodně zkvalitňuje bydlení. Jak ale při žádosti o dotaci postupovat, čemu se vyhnout a bude vám dotace schválena? To se dozvíte právě tady.

Jak o dotaci žádat

Formulář s jehož pomocí můžete o dotaci žádat najdete na internetových stránkách Zelená úsporám. Nejlepším způsobem je ho vyplnit, ale musíte si dávat pozor na to, jaký formulář budete vyplňovat.

Můžete totiž žádat hned o několik dotačních programů, ale v tomto případě se zaměříme na ten o dotacích na zateplení. K vyplněnému formuláři pak musíte doložit dokumenty o tom, že jste majitelem nemovitosti, na kterou by se měli dotace vztahovat, projektovou dokumentaci, která dokladuje, že jsou na domě splněny všechny technické požadavky. Co se vám na první pohled může zdát jako velká nevýhoda je, že zateplení není možné provádět svépomocí. Práci na budově musí provádět firma, která je prověřená fondem, který zajišťuje peníze. Peníze jsou vypláceny pouze zpětně po předložení dokladu o tom, že byla práce skutečně provedena.

Kdo může dotaci dostat a kdo může žádat

Žádat mohou samozřejmě jen majitelé nemovitosti, kteří prokáží, že v domě nebo bytě trvale žijí buď sami nebo s rodinou. Po čerpání programu je nutné, aby osoba žila v domě ještě dalších 15let.

Osoby, které jsou jakkoli nebankovně zadluženy nebo dluží peníze na daních či pojišťovně, nemají na dotace žádný nárok.

Vložil Zelená úsporám | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Dotace na zateplení rodinných domů

Dotace na zateplení rodinných domů zažívají doslova boom. Není se čemu divit, protože pokud získáte takovou dotaci můžete ušetřit až stovky tisíc.

Jak a kde žádat?

Státní dotace na zateplení domů může získat každá osoba, která je majitelem obytného rodinného domu a pokud prokáže, že v domě skutečně žije. Není nutné v domě žít s rodinou a dětmi, můžete klidně žít i sami.

O program Zelená úsporám můžete žádat jak během realizace zateplení na domě, ale i během ní nebo dokonce až po jejím dokončení.

Dotace je vhodná zejména pro ty, kteří nemají dostatek finančních prostředků, aby zvýšily komfort stávajícího a budoucího bydlení.

Dotace můžete získat na:

 • zateplení domi
 • pořízení kotle na biomasu
 • pořízení tepeltného čerpadla
 • zakoupení solárních kolektorů
 • na stavbu pasivního domu

Kdo může o dotaci žádat:

 • majitelé rodinných domů
 • majitelé bytových domů – družstva
 • města, obce nebo firmy

Za dotaci si můžete zakoupit patřičné věci nebo zateplení pouze do obyvatelného domu. Chatu, chalupu nebo jinou budovu, která není trvale obydlená tedy zateplit nemůžete. Ti z vás, kteří žijí v bytových domech nemohou zažádat o dotaci na tepelné čerpadlo, na něj mají nárok pouze majitelé rodinných domů. Prostory, do kterých je čerpadlo pořizováno nebo domy, které jsou zateplovány musí být trvale majitelem – žadatelem obydleny ještě dalších 15let. Žadatel nesmí dlužit žádné peníze na daních, zdravotním nebo sociálním pojištění, žadatel musí být naprosto bez jakýchkoli domů, to se ale nevztahuje na hypotéky, půjčky na bydlení apod.

Vložil Zelená úsporám | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení panelových domů

Panelové domy jsou na zateplení velice složité, ale jejich stáří je nutné brát v úvahu a tak se snažit je stále více dávat dohromady a přispívat k jejich údržbě. Už podle velikosti panelového domu můžete sami posoudit, jak bude složité zateplit takový dům.

Panelové domy obecně jsou velice špatně izolované a to nejen tepelně, ale i co se týče propustnosti zvuku. Zateplení panelového domu by měla předcházet rekonstrukce balkonů, lodžií a některých částí venkovních prostor na domě. Pochopitelně musí být ještě před zateplením namontována zcela nová okna, která se značně podílejí na udržování tepla v jednotlivých místnostech. Okna, která byla původně do panelových domů montována v žádném případě nevyhovuje jak podmínkám izolačním, tak ani plné funkčnosti ani bezpečnosti. Poté se může začít s izolací střechy a sklepních prostor, které jsou v každém ročním období velice namáhány.

Tím pádem nebude docházet ke kondenzaci vodních par a nebude procházet vlhkost celým domem. Konečná fáze je samotné zateplení fasády na panelovém domě. Velice důležité je, aby byl brán zřetel a důkladná kontrola správně použitých a namontovaných materiálů a kvalitní příprava podkladu, na který bude izolace položena. Izolace tak zakryje celý obvod pláště budovy a tak nebude možné sledovat jeho budoucí stav.

V případě, že by byla pod izolací vysoká vlhkost snadno by mohla narušit nejen zateplení, ale i konstrukci budovy. Proto je nutné práci provádět opravně a za dohledu zkušených odborníků.

Vložil Zateplení paneláků | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení stropu

Aby jsme mohli dostatečně ušetřit za vytápění nám může pomoci hned několik různých řešení.

Tím nejlepším řešením, které se rozhodně do budoucna vyplatí a vrátí je právě zateplení stropu a jiných částí domácnosti.

Pokud bydlíte v domě, který nemá vytápěnou půdu je rozhodně nutné, aby jste si nechali zateplit strop a zajistily pro svoji domácnost co nejmenší tepelné ztráty.

Velké množství tepla uniká právě střešní konstrukcí a proto musí být celá konstrukce a následná realizace projektu dokonale provedena, aby splňovala všechny podmínky, která se od ní očekávají.

Jak na zateplení stropu

V první řadě je nutné, aby si každý, kdo chce strop zateplit uvědomil, že to není práce nijak snadná. Nejlepším řešením v tomto případě je, aby jste si vyhledali společnost, která se tím přímo zabývá a to nejen prací, ale i následnou dokumentací a výběrem správného materiálu. Pak vám v zásadě odpadá všechna práce, která není nijak jednoduchá.

Foukaná izolace

Foukaná izolace sebou nese řadu výhod a jednou z nich je i její snadná aplikace. S foukanou izolací se totiž snadno dostanete do míst, kam by jste se s klasickou izolací jen těžko dostali. S foukanou izolací nijak nezasahujete do konstrukce, na kterou zateplení nanášíte. Zároveň je foukaná izolace velice rychle nanesená a velice dobře se nanáší díky tomu, jakým způsobem je balena. Po aplikaci touto izolací vám nezbude žádný odpad ani příliš moc prachu, dokonce ani nijak neškodí lidské pokožce.

Vložil Vnitřní zateplení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení šikmé střechy

Šikmá střecha představuje pro mnoho lidí větší komfort bydlení, protože nabízejí dostatek prostoru a zároveň je možné pod střechou zhotovit ještě několik obytných místností. Šikmá střecha ale vyžaduje kvalitně provedené zateplení stejně jako jakákoli jiná střecha na domech ať už rodinných nebo bytových. Jaký je ale postup při zateplení šikmé střechy? To si povíme právě tady.

Postup při zateplení šikmé střechy

Materiál pro zateplení je nutné vložit mezi krokve a pořádně jím vyplnit volné prostory. Materiály, které jsou měkčí minimalizují volné prostory, které během nanášení vaty vznikají. Pokud jste s izolací hotoví je nutné, aby byla správně nanesena parozábrana, která je nezbytnou součástí izolace všech střech.

Zabraňuje totiž pronikání vlhkosti do krokví a jejího okolí. Obvykle je jako poslední vrstva nanesen sádrokarton.

Když izolaci pokládáte a následně na ni sádrokarton je nutné, aby jste mysleli i na otvory, kterými bude procházet elektrický kabel. Takové zateplení šikmé střechy není nijak snadné, obvykle je potřeba pomoci odborníků a samozřejmě je nutné zateplení provádět podle projektové dokumentace. Pokud je tepelná izolace dobře zhotovena zajišťuje nejen správné zadržování tepla v domě, ale i dobrou zvukovou izolaci. Pokud je půdní prostor pod střechou bez jakéhokoli vytápění je zvlášť nutné, aby jste se ohledně použitých materiálů na izolaci poradily s odborníkem, stejně tak s jejich odbornou montáží.

Při zateplování šikmé střechy je nutné, aby jste se zcela drželi návodu a samozřejmě kvalitních materiálů.

Vložil Zateplení rodinných domů | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení ploché střechy

Každá ze střešních konstrukcí vyžaduje poměrně složitý proces realizace zateplení. A nejen co se týče realizace, ale i co se týče navrhování nebo konečné a budoucí údržby. Každá plochá střecha ale vyžaduje tepelnou izolaci a pokud se jedná o straší dům, kde jsou zpravidla použity nekvalitní materiály nebo v příliš malých vrstvách je nutné, aby byla vyměněna.

Poruchy plochých střech

Velkou většinu potíží může způsobit hlavně špatný projekční návrh, podle kterého je následně celé zateplení realizováno. Izolační materiál musí být dobře zvolen a v žádném případě by se jednotlivé materiály neměli kombinovat během stavby mezi sebou. Snadno by tak mohlo dojít k porušení tepelné izolace.

Nejčastěji jsou používány materiály foukané izolace, desky z čedičového vlákna nebo rohože ze skelných a minerálních vláken. Oblíbené jsou ale i ekologické materiály, které mají výborné tepelné vlastnosti.

Tepelněizolační desky nebo extrudovaný polystyren se používají hlavně pokud je na střechu kladech velký nápor ( sníh v zimě ). Pokud některé druhy izolace nejsou schopny odolávat podmínkám, které v místě stavby jsou mohla by se izolace střechy snadno narušit. Pokud by byla izolace špatně zvolena snadno by mohlo dojít nejen k narušení zateplení, ale i k narušení celé střešní konstrukce. Celková oprava by se tak mohla snadno prodražit aniž by jste chtěli. Celkové užívání a budoucí údržba se značně odráží na stavu střešní izolace.

Životnost zateplení je vysoká je ale nutné, aby byla kvalitně  montována a vybrána.

Vložil Zateplení paneláků | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení podkroví

Podkrovní byty či místnosti v domě jsou místem, kde je v zimě chladněji a naopak v létě se v těchto místech nedá bydlet, protože je zde až moc teplo.

Jak úspěšně zabránit takovým efektům a vytvořit v podkrovních prostorách dobrou tepelnou pohodu a zajistit tak lepší komfort bydlení? Poměrně snadno a to dokonalou izolací. V první řadě je nutné, aby byli správně vybrány izolační materiály, které je možné umístit hned dvěma způsoby.

Buď můžeme izolační materiál umístit mezi krokve nebo na ně. Záleží jen na vás, jakou metodu pokládky si zvolíte, nebo která je pro vás přijatelnější.

Co všechno je potřeba

V první řadě správný izolační materiál a téměř hotová stavba, kterou je třeba izolovat. V současné době je nejvíce používána minerální vlna, ale uplatnění najdou i ekologičtější materiály. Další věc, kterou je třeba si uvědomit je správná montáž a výběr parozábrany. Během užívání podkrovních prostor totiž může docházet k uvolnění vodních par. Ty pak snadno pronikají až do střešního pláště, tím střecha vlhne a ztrácí své vlastnosti. Parozábrany rozhodně není dobré podceňovat a nemělo by se na nich ani šetřit. Parozábrana je vlastně fólie, která se klade až na samotnou izolaci.

Podmínkou pro správnou funkčnost je, aby zabraňovala propouštění vlhkosti z prostoru do konstrukce krovu. Samotná izolace pak zajišťuje to správné zateplení, které by mělo mít každé podkroví.

Vložil Vnitřní zateplení | Štítek , , | Zanechat komentář

Ceník zateplení fasády

Zateplení fasády je dnes účinným řešením, jak značně snížit náklady na vytápění. Náklady na zimu se vám tak mohou snížit až o polovinu pokud bude vaše fasáda a dům správně zatepleny. Samozřejmě to taky vyžaduje nemalé výdaje s tím spojeny.

Každý z nás chce pochopitelně ušetřit a tak se snaží najít i tu nejlevnější společnost, která veškerou práci udělá, jak se říká, za hubičku. Ne vždy je ale toto řešení tím nejlepším. Ceny se samozřejmě liší podle použitých materiálů, velikosti plochy, kterou je potřeba zateplit a částkou, kterou si za samotnou práci vezme firma.

Ceny, které si zde uvedeme jsou pouze orientační a je třeba brát v potaz i ostatní subjekty, které na cenu působí.

Přibližné ceny za zateplení fasády

Konečná cena samozřejmě záleží na použitých materiálech. Přibližná cena bez piužití materiálu, ale pouze za práci bez instalace lešení a bez jeho pronájmu činí zhruba 160,- Kč / m2. Cena za celkovou realizaci, která zahrnuje jak práci, použité materiály, pronájem lešení, jeho následné postavení a odstranění činí cca 1 300,- Kč / m2. Výpočet ceny za zateplení fasády je možné na některých internetových stránkách vypočítat. Jedná se ale o přibližný výpočet, který není možné brát vážně, ale pouze orientačně.

Pokud chcete fasádu zateplit co nejlevněji bude pro vás nejlepším řešením vyhledat spolehlivou společnost, která působí přímo ve vašem městě nebo kraji. Výhodou je mít i svůj materiál a samozřejmě lešení.

 

Vložil Zateplení fasády | Štítek , , , | Zanechat komentář